Bogatić je učinio veliki iskorak u upravljanju otpadom i uz lokalnu samoupravu, kao neposredni izvršioci zaposleni u JKP „Bogatić” su isto toliko zaslužni. O tome šta je do sada učinjeno i viziji i planovima u efikasnom upravljanju otpadom što će doprineti čistijoj i zdravijoj životnoj sredini, razgovarali smo sa Vladanom Popadićem, direktorom JKP „Bogatić”.
Koje su najznačajnije aktivnosti u upravljanju otpadom? – Iznošenje smeća u 2022. godini obavljalo se za korisnike na području sedam mesnih zajednica, i to: Bogatić, Belotić, Metković, Glušci, Uzveće, Dublje i Sovljak tokom cele godine, a od 01.12.2022. godine ova usluga je uvedena i na područje cele opštine Bogatić,tako da se sada otpad odnosi iz 8427 domaćinstava. Ministarstvo zaštite životne sredine u saradnji sa EISP2 programom podržanim od strane Švedske Vlade, sprovodi projekat uvođenja odvojenog sakupljanja reciklabilnog otpada i u našoj opštini. Ovaj model primarne separacije otpada odnosi se na zajedničko sakupljanje reciklabilnih frakcija odvojeno od preostalog komunalnog otpada. Domaćinstva u Bogatiću koriste kante u koje odlažu ovaj otpad, dok stambene zgrade i komercijalni sektor koriste kontejnere. Građani su u velikom broju prihvatili da razdvajaju otpad i na tome im treba čestitati i zahvaliti. Svake prve subote u mesecu praznimo „plave kante“ i posebnim vozilom odvozimo na regionalnu deponiju.
Kada se može očekivati da više ne bude ni jedne regularne ni divlje deponije? Da li je realno da jednog dana sav otpad odvoze kamioni, a sadašnje deponije budu zelene oaze?
– Uopšteno, sistem upravljanja komunalnim otpadom obuhvata niz aktivnosti za sanaciju, zatvaranje i rekultivaciju postojećih smetlišta, kao i uklanjanje i konačno rešavanje problema divljih, nekontrolisanih smetlišta. Reciklaža je jedan od osnovnih ciljeva Nacionalne strategije upravljanja otpadom. Shodno tome očekuje se da se sistem upravljanja komunalnim otpadom u opštini Bogatić i narednih 10 godina razvije kroz bolju organizaciju i modernizaciju sistema sakupljanja, povećanje broja domaćinstava (stanovnika) koji će biti obuhvaćeni organizovanim sistemom sakupljanja i odvozom komunalnog otpada, selekciju otpada koju vrše korisnici na mestu stvaranja (domaćinstava), reciklažu otpada i ponovnu upotrebu, saniranje i zatvaranje postojeće deponije smetlišta i svih lokalnih – deponija. Osnovni način za sakupljanje sekundarnih sirovina je uspostavljanje mreže „zelenih ostrva“ i reciklažnog dvorišta. Najbolja opcija je razdvajanje i sakupljanje otpada na mestu nastajanja kojom se sakuplja najveća količina dostupnog papira, stakla, plastike i metala iz domaćinstva, industrije i drugih ustanova i vraća nazad u proces prerade. Neophodno je razmotriti i mogućnosti da se na teritoriji seoskih naselja, pored zelenih ostrva pripreme i određeni javni platoi gde bi građani bez nadoknade mogli donositi i odlagati veće količine materijala koji bi se mogli reciklirati. Takođe, predlaže se da se kompostiranje sprovodi u dvorištima individualnih domaćinstava, a stanovnici opštine bi trebalo da se obuče kako sami da prave kompost i tako koriste zeleni i organski otpad. Akcionim planom za implementaciju plana upravljanja otpadom opštine Bogatić, predviđena je aktivnost faznog zatvaranja svih postojećih deponija, lokalnih i divljih smetlišta, kao i rekultivacija u skladu sa projektom. Rok implementacije je predviđen od 2024. – 2032. godine.
Slažete li se da su čiste javne površine u Bogatiću ogledalo rada Preduzeća. Ko je zaslužan što je Bogatić primetno čist?
– Prijaju nam pohvale koje dolaze od građana kao i od opštinske uprave i rukovodstva opštine. Naravno iza tih pohvala stoji ogroman rad svih zaposlenih i menadžmenta. Ono što je najvažnije, svi smo svesni da je na ovom preduzeću ogromna odgovornost kao vršiocu skoro svih komunalnih delatnosti i da su oči javnosti uvek uperene u nas kao „dežurnog krivca“. JKP „Bogatić“ je preduzeće koje svi prozivaju i zbog smeća koje građani bacaju pored puta, i zbog divljih deponija i zbog papirića na ulicama. Naš najveći problem je u našim navikama. Najmanji je problem da naše ekipe koje su, konstantno na terenu, očiste trotoare, parkovske površine, isprazne kante za smeće ili kontejnere. Problem je neodgovorno ponašanje pojedinaca. Preko noći niču divlje deponije, mi ih redovno uklanjamo i one preko noći ponovo niču. Uz izuzetno angažovanje radnika i dobrom organizacijom posla uspevamo da naša opština bude čista i uređena, što primećuju i gosti koji nam dođu u posetu ili prođu kroz Bogatić.
(Izvor: D.G. / Mačvapress)